Aktuální počasí a předpověď počasí pro Bulharsko

Ankara 1.1. v 1:00 - Aktuální počasí pro Ankara / Esenboga, Turkey

Turecko - teplota moře

Proč ukazujeme údaj o teplotě moře v Turecku?

Údaj o teplotě moře nebývá úplně přesný. Pokud někde ukazujeme, že teplota moře je 25 stupňů, asi byste to teploměrem na místě změřili plus mínus od 24 do 26 stupňů. Důvodu jsou uvedeny níže. V každém případě Vám ale údaj o Teplotě moře v Tureck může poskytnout orientační předtsavu o tom, co lze na místě očekávat. Když statistiky a aktuální teplota ukazují třeba 20, coda určitě jako kafe nebude. A pokud dlouhodobé statistiky a aktuání teplota ukazují třeba okolo 25 stupňů, asi si plavání a koupání v moři velmi hezky užijete..

Nepovažujte tedy předpověď počasí a teplotu moře za přesný údaj a nemyslete si, že voda musí přesně tolik mít, ale berte údaje spíše jako podklad při rozhodování kdy a kam se na dovolenou do Turecka vydat.

 

Teplota moře - co ji ovlivňuje?

Vliv na teplotu moře může mít na místě několik faktorů:

Tvar pobřeží

U širokých písečných pláží s pozvolným stupem do vodybývá voda prohřátější, než třeba voda na pláži jen o několik kilometrů dále, ale na ktreé je skalnatý břeh a prudce se svažující dno.

A něco podobného platí i u zátok a výběžků. Pokud je někde velká zátoka s menším pohybem vody, bývá tato voda prohřátější, než na výžběžcích, kde voda proudí okolo a nemá čas se prohřát.

Vítr

Další věcí, která ovlivňuje teplotu moře, je vítr. Za bezvětří a malých vlnek nebo klidné hladiny se horní vrstva prohřeje a ustálí nahoře, kde plaveme. A pokud fouká, udělají se vlny, voda se promíchá s hned je moře o trochu studenější.

Vodní proudy

A ještě jedna věc, se ketrou bychom měli počítat, jsou pobřežní proudy. Prakticky kdekoliv na světe se Vám může stát, že na jednom konci pláže je teplota moře jiná, než na konci druhém.

 

 


Další stránky o Turecku: pokud Vás zajímají informace přímo o Tuercku, zkuste sránky Turecko v detailech nebo Prima Turecko